1. Čo sú otvorené dáta a na čo sú dobré?

Nestretli ste sa ešte s pojmom otvorené dáta alebo nemáte presnú predstavu čo sa pod týmto pojmom myslí? Odpovede nájdete v tejto lekcii.

2. Načo sú mestám otvorené dáta?

Nie ste si istí, či je správne rozhodnutie zverejňovať otvorené dáta? Aké benefity to môže Vašej samospráve priniesť? Odpovede nájdete v tejto lekcii.

3. Ako otvárať dáta koncepčne?

Ste už rozhodnutí otvoriť svoje dáta ale neviete ako na to? Na čo všetko si dať pozor aby Vaše úsilie prinieslo úžitok? Odpovede nájdete v tejto lekcii.

4. Aké dáta zverejniť?

Viete už že chcete zverejňovať otvorené dáta a máte predstavu ako na to ale rozmýšľate nad tým aké dáta sú vhodné na zverejnenie? V tejto lekcii nájdete odpovede.

5. Ako zverejniť dáta technicky?

Ako zverejniť dáta efektívne? Aké sú vhodné formáty, licencie a technické riešenia? Odpovede nájdete v tejto lekcii.

7. Kde nájsť datasety?

Chceli by ste pracovať s otvorenými dátami ale neviete ako na to? V tejto lekcii predstavujeme prvý krok - kde hľadať otvorené dáta.

8. Zverejnenie dát v súlade s GDPR?

Ako zverejniť dáta tak aby to bolo v súlade s GDPR, ochranou osobných údajov a legislatívou? Odpovede sa dozviete v tejto lekcii.

11. Ako budovať komunitu?

Chcete aby nad Vašimi dátami vznikali riešenia? Aby boli používané, sťahované, aby sa o nich písalo? Ako na to vám odpovie táto lekcia.

12. Atribúty kvalitných dát?

Máte už zverejnené dáta ale nie ste si istí ich kvalitou? Ak nad Vašimi dátami nič dlhšie nevzniká, môže byť problémom aj ich kvalita. Ako na to Vám prezradíme v tejto lekcii.
Iné portály s údajmi

Existujú aj ďalšie portály kde je možné nájsť väčšie množstvo dát, ktoré je možné voľne používať. Otvorené dáta nie sú obmedzené len na štátne alebo verejné organizácie, zverejňujú ich aj komerčné firmy, neziskové organizácie alebo aj jednotlivci.

API prístupy

API prístup k rozpočtovým údajom – na webstránke rozpocet.sk sú k dispozícii údaje o plnení rozpočtu rôznych sujbektov štátnej a verejnej správy vrátane miest, obcí a VÚC od roku 2015. Dáta sú prístupné aj pomocou public API prístupu.

ITMS2014+ poskytuje v prehľadnej forme dáta o čerpaní eurofondov na Slovensku, dostupné sú projekty, informácie o nich, výzvy, operačné programy atď. K dátam je možné pristupovať aj pomocou API.

Štatistické úrady

Štatistický úrad SR publikuje svoje datasety na národnom dátovom portáli (data.gov.sk), vybrané datasety publikuje ako API. Dobrým zdrojom štatistických údajov je tiež jeho databáza Datacube.

Eurostat (štatistický úrad Európskej únie) taktiež publikuje zaujímavé dáta na svojej webovej stránke, prípadne na európskom dátovom portáli.

API Štatistického úradu SR (zdroj:https://data.statistics.sk/api)
Súkromné firmy

Takisto aj niektoré súkromné spoločnosti dobrovoľne publikujú otvorené dáta. Príkladom je Google, ktorý disponuje množstvom údajov o mobilite. Tieto dáta dáva voľne k stiahnutiu na stránke https://www.google.com/covid19/mobility/.

Podobne ako Google, aj Apple disponuje informáciami o mobilite, ktoré taktiež dáva k dispozícii na voľné použitie. Nájdete ich na tejto adrese: https://covid19.apple.com/mobility.

Neziskové organizácie

Výborným zdrojom nielen mapových údajov je portál Openstreetmap.org. Údaje za menšiu časť mapy je možné exportovať do formátu XML, k dispozícii sú tiež extrakty svetadielov, krajín a vybraných miesto, ako aj API prístup.

Dajte nám tipy na zaujímavé zdroje dát!
Máte tip na hodnotný zdroj dát o ktorom by mali vedieť aj ostatní? Dajte nám vedieť na lukas.jankovic@alvaria.sk a Váš tip sa môže ocitnúť na tejto stránke.

Ak chcete preskočiť obsah kliknite na odkaz nižšie:

Ako pracovať s otvorenými dátami
Príklady open data aplikácií

… alebo pokračujte kliknutím na Ďalej.