1. Čo sú otvorené dáta a na čo sú dobré?

Nestretli ste sa ešte s pojmom otvorené dáta alebo nemáte presnú predstavu čo sa pod týmto pojmom myslí? Odpovede nájdete v tejto lekcii.

2. Načo sú mestám otvorené dáta?

Nie ste si istí, či je správne rozhodnutie zverejňovať otvorené dáta? Aké benefity to môže Vašej samospráve priniesť? Odpovede nájdete v tejto lekcii.

3. Ako otvárať dáta koncepčne?

Ste už rozhodnutí otvoriť svoje dáta ale neviete ako na to? Na čo všetko si dať pozor aby Vaše úsilie prinieslo úžitok? Odpovede nájdete v tejto lekcii.

4. Aké dáta zverejniť?

Viete už že chcete zverejňovať otvorené dáta a máte predstavu ako na to ale rozmýšľate nad tým aké dáta sú vhodné na zverejnenie? V tejto lekcii nájdete odpovede.

5. Ako zverejniť dáta technicky?

Ako zverejniť dáta efektívne? Aké sú vhodné formáty, licencie a technické riešenia? Odpovede nájdete v tejto lekcii.

7. Kde nájsť datasety?

Chceli by ste pracovať s otvorenými dátami ale neviete ako na to? V tejto lekcii predstavujeme prvý krok - kde hľadať otvorené dáta.

8. Zverejnenie dát v súlade s GDPR?

Ako zverejniť dáta tak aby to bolo v súlade s GDPR, ochranou osobných údajov a legislatívou? Odpovede sa dozviete v tejto lekcii.

11. Ako budovať komunitu?

Chcete aby nad Vašimi dátami vznikali riešenia? Aby boli používané, sťahované, aby sa o nich písalo? Ako na to vám odpovie táto lekcia.

12. Atribúty kvalitných dát?

Máte už zverejnené dáta ale nie ste si istí ich kvalitou? Ak nad Vašimi dátami nič dlhšie nevzniká, môže byť problémom aj ich kvalita. Ako na to Vám prezradíme v tejto lekcii.
Informovanie verejnosti

Je vhodné informovať verejnosť o tom, že sú k dispozícii nové dáta. Ak chceme, aby nad dátami začalo niečo vznikať, je potrebné aby sa potenciálni autori dozvedeli že boli publikované nové dáta.

Dáta by sa mali zaregistrovať na ústrednom Open Data portáli Data.gov.sk — takto sa o ňom dozvedia aj ďalší záujemcovia zo Slovenska. Vďaka tomu, že niektoré dátové portály si medzi sebou vymieňajú údaje, dostane sa informácia o datasete aj ďalej, napr. na dátový portál EÚ.

V rôznych mestách Slovenska pôsobia open data odborníci, ktorí sa neformálne združujú v Open Data Iniciatíve, ktorá je aj na Facebooku. S cieľom získať ich spätnú väzbu na dáta a nové nápady je dobré sa na nich obrátiť.

Samosprávy môžu pri informovaní využívať už overené komunikačné kanály, ktoré využívajú v styku s verejnosťou:

  • sociálne siete,
  • mestské alebo regionálne noviny,
  • mestská alebo regionálna televízia,
  • webová stránka mesta,
  • mailing list alebo newsletter.

Takisto je vhodné osloviť ďalšie organizácia, napríklad partnerské organizácie, univerzity, firmy, start-upy, apod. Čím viac energie mesto vloží do propagácie svojich dát, tým je viac pravdepodobné že budú využívané.

zdroj: contentoholic.com

Ak chcete preskočiť obsah kliknite na odkaz nižšie:

Ako budovať komunitu

… alebo pokračujte kliknutím na Ďalej.