1. Čo sú otvorené dáta a na čo sú dobré?

Nestretli ste sa ešte s pojmom otvorené dáta alebo nemáte presnú predstavu čo sa pod týmto pojmom myslí? Odpovede nájdete v tejto lekcii.

2. Načo sú mestám otvorené dáta?

Nie ste si istí, či je správne rozhodnutie zverejňovať otvorené dáta? Aké benefity to môže Vašej samospráve priniesť? Odpovede nájdete v tejto lekcii.

3. Ako otvárať dáta koncepčne?

Ste už rozhodnutí otvoriť svoje dáta ale neviete ako na to? Na čo všetko si dať pozor aby Vaše úsilie prinieslo úžitok? Odpovede nájdete v tejto lekcii.

4. Aké dáta zverejniť?

Viete už že chcete zverejňovať otvorené dáta a máte predstavu ako na to ale rozmýšľate nad tým aké dáta sú vhodné na zverejnenie? V tejto lekcii nájdete odpovede.

5. Ako zverejniť dáta technicky?

Ako zverejniť dáta efektívne? Aké sú vhodné formáty, licencie a technické riešenia? Odpovede nájdete v tejto lekcii.

7. Kde nájsť datasety?

Chceli by ste pracovať s otvorenými dátami ale neviete ako na to? V tejto lekcii predstavujeme prvý krok - kde hľadať otvorené dáta.

8. Zverejnenie dát v súlade s GDPR?

Ako zverejniť dáta tak aby to bolo v súlade s GDPR, ochranou osobných údajov a legislatívou? Odpovede sa dozviete v tejto lekcii.

11. Ako budovať komunitu?

Chcete aby nad Vašimi dátami vznikali riešenia? Aby boli používané, sťahované, aby sa o nich písalo? Ako na to vám odpovie táto lekcia.

12. Atribúty kvalitných dát?

Máte už zverejnené dáta ale nie ste si istí ich kvalitou? Ak nad Vašimi dátami nič dlhšie nevzniká, môže byť problémom aj ich kvalita. Ako na to Vám prezradíme v tejto lekcii.
Národný open data portál
Národný open data portál

Portál sídli na adrese data.gov.sk a obsahuje niečo viac ako 2300 datasetov. Na tomto portále je možné nájsť najmä datasety štátnej správy – ministerstiev, centrálnych orgánov štátnej správy ale aj štátnych podnikov. Okrem toho tu publikujú datasety aj niektoré samosprávy, napríklad Prešov. Z funkcií ponúka portál používateľom prehliadanie datasetov, organizácií, filtrovanie podľa tagu, formátu, liciencie, vyhľadávanie podľa ľubovoľného textu. Portál taktiež obsahuje registráciu aplikácií (momentálne je zaregistrovaných 5). Dobrou pomôckou sú je návod na použitie portálu (príloha k tomuto článku), ale aj videolekcie:

Niektoré funkcie portálu sú obmedzené na prihlásanie pomocou elektronického občianskeho preukazu – najmä pridávanie a aktualizácia datasetov, ale aj iné funkcie ako je hodnotenie datasetov. Prevádzkovateľom portálu je NASES (Národná agentúra pre sieťové a elektronické služby). Momentálne sa pripravuje upgrade portálu ktorý má rozšíriť jeho funkcionalitu podľa medzinárodných trendov, tá by mala byť nasadená približne v roku 2023.

Hlavná stránka portálu
Zoznam zaregistrovaných aplikácií