O Vašej organizácii

Obec Bystričany leží v srdci baníckeho regiónu horná Nitra a v najkrajšej dedinke pod horami, ako o nej zvyknú spievať miestni v ľudových piesňach, žije bez mála 2000 obyvateľov. Samospráva vlastní a prostredníctvom obecnej firmy aj prevádzkuje obľúbené Termálne kúpalisko Chalmová, ktoré v roku 2023 oslávi už 100. výročie fungovania. Vzhľadom na útlm baníctva a priemyselu v regióne i čoraz prepojenejší a digitálnejší svet sa Bystričany snažia transformovať na modernú a zelenú obec zameranú práve na udržateľný cestovný ruch, pričom sa snažia nestratiť ani vo svete dát.

Čo robíte s otvorenými dátami a ako súvisia s Vašou činnosťou?

Takzvanými veľkými dátami ako takými sme sa vôbec začali zaoberať až v roku 2019 s cieľom využívať aj tieto exaktné poznatky pri správe veci verejných. Keďže do tej doby daný koncept v obci Bystričany de facto neexistoval a dáta sme začali zhromažďovať v digitálnej forme takpovediach na zelenej lúke, naskytla sa nám skvelá príležitosť poskytnúť ich v otvorenej podobe aj našim obyvateľom, návštevníkom, podnikateľskému prostrediu, neziskovému sektoru či štátnym a verejným inštitúciám. Aktuálne sa preto sústredíme na ich zber, digitalizáciu a následné zverejnenie na nových weboch obce, obecnej firmy či materskej a základnej školy.

Kam by sa mala táto problematika z Vášho pohľadu posunúť?

Veríme, že v ďalšej fáze práce s otvorenými dátami sa nám spolu s partnermi podarí identifikovať kľúčové problémy a príležitosti pri rozvoji obce Bystričany. Keďže sme pomerne malou samosprávou s výrazne limitovanými kapacitami v oblasti IT, ocenili by sme omnoho väčšiu podporu zo strany štátu, či už finančnú, alebo personálnu.

Ako by ste vedeli open data ekosystému a zapojeným členom pomôcť?

V prípade záujmu radi poskytneme naše poznatky a skúsenosti z tejto oblasti komukoľvek, kto ich považuje za relevantné a zaujímavé.

Webstránka:

www.bystricany.sk

Kontakt:

Jozef Rybár, zástupca starostu
jozef.rybar@bystricany.sk

<- Open Data Sieť