Featured Video Play Icon

Pozrite si video z prezentácie Mateja Lukáča, CEO firmy Nolimit a UX špecialistu, ktorý stojí za vývojom dopravnej aplikácie MHD Prešov.  Prednáška bola súčasťou podujatia Mestá a Open Data v Košiciach, ktoré organizovalo naše občianske združenie v termíne 21.-22. septembra 2020.  

Matej Lukáč je zarytý “nešofér” a ulice Prešova brázdi výhradne mestskou hromadnou dopravou. Nespokojnosť s tým ako Dopravný podnik mesta Prešova (DPMPO) zverejňuje cestovné poriadky a grafikony, ho viedla k tomu, že s partiou kamarátov začali vyvíjať aplikáciu MHD Prešov.   

Aplikácia slúži ľuďom na vyhľadanie MHD spojov, časov odchodu a poskytuje informácie o aktuálnom meškaní vozidiel MHD. Slovami Mariany Hurnej z mesta Prešov “aplikácia supluje chýbajúce elektronické tabule na zastávkach MHD.”   Z pohľadu UX je používanie aplikácie veľmi jednoduché – minimalizácia textov, ovládanie cez piktogramy, odpočítavanie minút najbližšieho odchodu spoja  a možno aj preto ju dnes využíva viac ako 17 000 užívateľov. Medzi nimi aj staršie ročníky.  

Väčším problémom ako dizajnovanie dobrého UX riešenia bola nedostupnosť dát o aktuálnej polohe vozidiel MHD.  Tieto dáta  pred pár rokmi neboli dostupné vo formáte open data. Autori na základe reverzného inžinieringu aplikácie tretej strany, ktorá týmito dátami disponovala, identifikovali zdroj kde sa dáta nachádzajú a neskôr dáta integrovali do aplikácie. Keďže to nie je “najčistejšie riešenie” dostali sa do sporu s DPMPO, ktorý takéto “vylamovanie” údajov z webu považoval za “kybernetickú kriminalitu”.  

Aj na základe tejto skúsenosti Matej Lukáč radíAk by sme mali prístup k dátam, nemuseli by sme (to všetko absolvovať). Za prvé, DPMPO mali podpísanú zmluvu kde dodávateľovi nedefinovali, že dáta majú byť pod open licenciou. To je moja súkromná informácia pre samosprávy – dajte najavo, že vy chcete aby boli tie dáta open. . . Vy ste obstarávatelia, vy to budete platiť, dajte si to ako podmienku aby ste mali tie dáta . . . Predstavte si situáciu, že si kúpite Microsoft Office, zaplatíte zaňho peniaze a teraz ten dokument, ktorý vytvoríte môžete poslať len kolegovi, vonku z úradu nikomu, len kolegovi. Kto by si to kúpil? . . . Nebáť sa ísť do toho, aby podmienku zmluvy zakotvovali.” 

Vypočujte si celú prednášku Mateja Lukáča a dozviete sa:

  • Ako vyzerala (ne)komunikácia s DPMPO a z akého paragrafu boli obvinení
  • V akých percentách sa pohybovala dostupnosť GPS súradníc pred a po sprístupnení týchto dát ako open data
  • Aké aplikácie majú vytvárať mestá
  • Na čo nemajú zabúdať mestá pri obstarávaní informačných systémov a pri zverejňovaní open data