Poľská aplikácia Footsteps je praktickým  pomocníkom pre každého turistu, ktorý chce zo svojej návštevy neznámeho mesta vyťažiť maximum a zároveň ušetriť čas.

Naplánovanie presnej trasy „na mieru“ podľa jednoduchej typológie osobnosti je základným účelom tejto aplikácie, ktorá obsahuje zoznam turistických objektov z viac ako štyridsiatich poľských miest ako napríklad Gdańsk, Wroclaw, Lodž a i. Filter na základe typológie človeka je zaujímavý pre všetkých z nás, ktorí nemajú čas prehľadávať desiatky webov, bedeckery,  či čas na detailné plánovanie výletov vopred.

Autormi aplikácie je organizácia Applover, ktorá ju vytvorila v roku 2016. Cieľom bolo pomôcť turistom čo najefektívnejšie naplánovať a stráviť čas v poľských mestách a tým podporiť cestovný ruch.

Na začiatok je potrebné vybrať jedno mesto, v ktorom si želáte naplánovať trasu a následne odpovedať na otázku „kto ste?“. Vyberať si môžete z viacerých odpovedí, ktoré vás vystihujú, napríklad hipster, businessman, milovník umenia či histórie, vyhľadávač zábavy alebo rodina. Zvoliť môžete aj viac kategórií. Na základe vášho výberu vám aplikácia ponúkne buď viacero trás alebo len konkrétne pamiatky či objekty nezaradené do trasy, ktoré by Vás mohli zaujať.

Ak si vyberiete trasu, získate jej stručný popis a informácie o jej časovej dĺžke a tiež počte turistických destinácií, ktoré zahŕňa. Trasu si môžete pozrieť na interaktívnej mape, ktorá obsahuje očíslované body. Body si viete jednotlivo rozkliknúť a získať tak popis pamiatky, budovy alebo podniku, ďalej fotografiu tohto objektu a prepojenie na Google mapy.

Zdroj: Náhľad z aplikácie Footstep.

Niektoré turistické objekty obsahujú aj prepojenie na YouTube a ich krátke video alebo prepojenie na Wikipédiu, kde sa dozviete viac informácií o konkrétnej turistickej destinácii. Používateľ sa do aplikácie dostane s prihlásením ale aj bez neho.

Aplikácia vám pomôže aj v prípade, ak chcete z vybranej trasy zísť a spraviť si prestávku. Odporúčanie viete získať na najbližšie kaviarne, reštaurácie, toalety, wifi pripojenia, miesta v prírode, predajne s cigaretami a taxi stanovište.

Každú trasu alebo odporúčanú turistickú destináciu môžete ohodnotiť hviezdičkami a tiež ju zdieľať s priateľmi cez sociálne siete alebo e-mail. V nastaveniach si môžete jednoducho meniť mestá, ktoré plánujete navštíviť a aj samotné osobnostné kategórie. Obľúbené trasy si môžete uložiť a pozrieť si ich neskôr.

Aplikácia podporuje v mestách turistický ruch a používateľom ponúka tieto výhody:

  • Jednoduché naplánovanie turistickej trasy
  • Základné informácie o turistických destináciách
  • Mapa
  • Navigácia

Nevýhodou môže byť nízky počet hodnotení, recenzií  niektorých trás používateľmi aplikácie. Aplikácia pri väčšine objektov neobsahuje detailnejší popis, či link mna viac informácií.

Aplikácia Footsteps je dostupná na webe, v Obchod Play aj App Store a všetky jej funkcie sú zadarmo. V Obchod Play má viac ako 10 tisíc stiahnutí a 160 recenzentov jej v Obchod Play priradilo skóre 3,9 bodov z piatich možných.

Táto  aplikácia môže slúžiť ako  príklad využitia otvorených dát z oblasti cestovného ruchu, pamätihodností, či významných objektov mesta.  Zverejnením dát mestá vytvárajú priestor pre vývojárov na vytvorenie podobných užitočných aplikácií a stránok. Tie by mohli prispievať k rozvoju cestovného ruchu v regióne. Spomedzi slovenských samospráv ponúka podobné informácie na svojom webe mesto Prešov, ktoré sú doplnené aj o prehľadovú mapu.