Pozrite si prezentáciu Mareka Gogoľa, programátora, ktorý s využitím otvorených dát vytvoril oceňovanú aplikáciu Kampo.sk. Marek v prezentácii hovorí aj o aplikácii Zostaň Zdravý, na ktorej tvorbe sa podieľal počas prvej vlny pandémie koronavírusu.

Prednáška bola súčasťou podujatia Mestá a Open Data v Prešove, ktoré realizovalo naše občianske združenie Alvaria v termíne 9.-10. septembra 2020. Partnerom podujatia bolo Prešovský samosprávny kraj. 

Marek Gogoľ je programátor a už viac ako 9 rokov vyvíja informačné systémy a aplikácie pre firmy. Vo voľnom čase sa však zapája aj do dobrovoľníckych aktivít, ktorých výsledkom bolwebová aplikácia Kampo.sk,  mobilná aplikácia Zostaň zdravý, či MHD PrešovVo svojej prezentácii sa Marek Gogoľ delí o to, ako fungujú tieto aplikácie a prináša niekoľko vízií ako je možné využiť ďalšie dáta 

  • Kampo.sk – Webová aplikácia vznikla nad datasetom stredných škôl v Prešovskom kaji. Filter používateľom webu umožňuje rýchle a efektívne nájsť školu, ktorá najlepšie zodpovedá ich kritériám (odbor, mesto). Aplikácia umožňuje zbierať ďalšie dáta a metadáta o školách keďže je možné školy hodnotiť a podeliť sa o vlastnú skúsenosť.  
  • Zostaň zdravý – Aplikácia vznikla v čase prvej vlny pandémie koronavírusu a jej cieľom bolo upozorniť používateľov, ak sa nachádzali v blízkosti pozitívne testovaných ľudí na Covid– 19. Aplikácia rozpoznávala telefónne číslo a GPS svojich používateľov. Plán – integrovať do aplikácie aj dáta poskytované cez NCZI, nevyšiel. Dnes už aplikácia nefunguje.  
  • MHD Prešov –  Grafikony neboli v minulosti dostupné ako otvorené dáta, preto bolo potrebné najprv naprogramovať script na “vydolovanie” dát zo stránky dopravného podniku. Takéto riešenia sú však zbytočne namáhavé. S dátami sa ľahšie pracuje ak sú otvorené a voľne dostupné.

Marek Gogoľ v prezentácii prináša aj niekoľko nápadov na ďalšie spracovanie datasetov: 

  • Výkon študentov – Aplikácia na analyzovanie výkonnosti študentov v jednotlivých odboroch.  
  • Zoznam reštaurácií – Aplikácia nad datasetom reštaurácií vrátane jedálnych lístkov, cenníkov. Ide o “zábavný” typ projektu vďaka ktorému sa môžu študenti veľa naučiť.  
  • Zdravotníctvo –  Aplikácia, ktorá by využívala zoznamy nemocníc, zákrokov a lekárov by  mohla zjednodušiť život ľuďom vyhľadávajúcich zdravotnú starostlivosť. 
  • Dostupnosť parkovísk a parkovacie miesta  Ak je dataset dostupný, je možné vopred si pozrieť obsadenosť parkovísk v meste. Zaujímavým datasetom by bol aj počet rezervovaných parkovacích miest  na ulicu.   

 Vypočujte si celú prezentáciu Mareka Gogoľa a dozviete sa aj Marekove odporúčania ako zvýšiť viditeľnosť otvorených dát prostredníctvom práce s dobrovoľníkmi, organizácie súťaží a hachathonov, či využovacích predmetov v školách.