Členom Open Data siete a našim blízkym spolupracovníkom prinášame na pravidelnej báze newsletter alebo report najdôležitejších udalostí zo sveta otvorených dát na Slovensku. Členov informujeme o aktuálnych politikách štátu, o možnosti zapojiť sa do tvorby politík, či diskusie a o nových open data projektoch, iniciatívach.

Mapovanie noviniek vo forme newslettra je benefit pre členov Open Data siete. Keďže však ide o zaujímavé informácie, newsletter zverejňujeme aj na našom webe s niekoľko dňovým omeškaním. Ak sa chcete stať členom Open Data siete, dajte nám vedieť na info@alvaria.sk.

Čo sa udialo v predchádzajúcom týždni?

Dovoľte nám v tomto newslettri odprezentovať len novinky Alvarie. Posledné mesiace sme pracovali na mnohých užitočných vzdelávacích výstupoch, ktoré Vám môžu byť nápomocné a preto si zaslúžia Vašu pozornosť: 

  • E-learning Otvorené dáta v samospráve – Ponorte sa do nášho e-learningu. Kurz obsahuje množstvo zaujímavého obsahu pre každého z Vás, ktorí sa zaujíma o zverejňovanie, spracovávanie a vizualizovanie otvorených dát verejného sektora. Na kurze sa podieľalo viac ako 20 ľudí – využili sme aj prednášky niektorých z Vás, ktorí sa zúčastnili našich workshopov. Aj vďaka tomu je kurz naozaj komplexný, pútavý a pestrý. Každý z Vás si v ňom istotne nájde niečo zaujímavé. 

  • E-brožúrka Top 20+ najzaujímavejších open data aplikácií Prečítajte si našu brožúrku zaujímavých open data aplikácií, ktoré vznikli u nás a v zahraničí. Nájdete v nich inšpiráciu aké aplikácie môžete vybudovať nad otvorenými dátami alebo inšpiráciu aké dáta zverejniť. V brožúrke nájdete stručný popis aplikácie, funkcionalitu, dáta nad ktorými sú postavené a aká organizácia v slovenských reáliách zhromažďuje podobné dáta. 

  • Analýza možností zverejňovania otvorených údajov samospráv v súvislosti s ochranou osobných údajov – Analýza je určená hlavne samosprávam, ktoré zverejňujú otvorené dáta ako aj používateľom, ktorí otvorené dáta obsahujúce osobné údaje spracovávajú. Analýza zodpovie Vaše otázky ako dosiahnuť súlad s požiadavkami GDPR, ako identifikovať právny základ na spracovávanie osobných údajov, aké kroky je potrebné v organizácii vykonať pre dosiahnutie súladu s GDPR. Autorom analýzy je JUDr. Pavel Nechala, PhD. Veríme, že Vám analýza pomôže pri hľadaní rovnováhy medzi zverejňovaním, spracovávaním dát a ochrany osobných údajov. 

Veríme, že všetky výstupy budú pre Vás cenné a užitočné. Budeme radi, ak ich budete zdielať so svojimi kolegami, nadriadenými, spriatelenými samosprávami, či s inými organizáciami a jednotlivcami.

Potešíme sa aj Vašej spätnej väzbe na info@alvaria.sk.  🙂