Členom Open Data siete a našim blízkym spolupracovníkom prinášame na pravidelnej báze newsletter alebo report najdôležitejších udalostí zo sveta otvorených dát na Slovensku. Členov informujeme o aktuálnych politikách štátu, o možnosti zapojiť sa do tvorby politík, či diskusie a o nových open data projektoch, iniciatívach.

Mapovanie noviniek vo forme newslettra je benefit pre členov Open Data siete. Keďže však ide o zaujímavé informácie, newsletter zverejňujeme aj na našom webe s niekoľko dňovým omeškaním. Ak sa chcete stať členom Open Data siete, dajte nám vedieť na info@alvaria.sk.

Čo sa udialo v predchádzajúcom týždni?

1. Inštitút zdravotníckych analýz zverejnil open data Čakárne COVID – 19

Výborná správa: Inštitút zdravotníckych analýz MZ SR tento týždeň zverejnili pravidelne aktualizované údaje z Čakárne na očkovanie vo formáte open data. 

Dáta sú určite nápomocné pre samosprávy na plánovanie kapacít ale aj pre komunitu, ktorá už dnes nad dátami vytvára prehľady – Dáta bez pátosu, Slovensko.Digital

2. Ako zverejňovať open data? Rady od programátora.

Prečítajte si blog Miroslava Babiča, Uvostat.sk a Otvorená Bratislava, ktorý zhrnul rady z pohľadu programátora ako zverejňovať (kvalitné) otvorené dáta a načo si dávať pozor: 

3. Ako funguje infraštruktúra priestorových informácií v Prešovskom samosprávnom kraji?

Tím Prešovského samosprávneho kraja okolo portálu geopresovregion.sk pripravil článok, v ktorom popisuje vývoj a technické detaily infraštruktúry priestorových informácií (SDI), využívané open source nástroje a prácu s komunitou. Súčasťou článku je aj zoznám z workshopu geOrchestra live, kde tím PSK bližšie informuje o projekte Catching up regions, technických atribútoch infraštruktúry a o konkrétnych use casov využitia regionálnych dát: 

Prečítajte si článok a pozrite video – mnohých z Vás zaujímajú práve priestorové informácie. 

4. Chcete aby nad Vašimi open datami niečo zmysluplné vzniklo? Dajte nám vedieť. 

Pripravujeme nové dátové aplikácie ako príklady využitia samosprávnych otvorených dát. Naše doterajšie aplikácie si viete pozrieť na našom webe. Radi by sme ich však pripravili spolu s Vami. Aplikácia Vám pomôže pri komunikácii s občanmi ako môžu využívať Vami zverejňované dáta. 

  • Máte nápad?
  • Čerstvé zverejnené dáta?
  • Tému, ktorá Vás alebo Vašich obyvateľov zaujíma? 
  • Chcete podporiť vznik aplikácií nad Vašimi dátami?
  • Ovládate technológie, ktoré môžu byť nápomocné pri tvorbe aplikácie?

Ozvite sa nám emailom na Lukas.Jankovic@alvaria.sk, ktorý plánuje v tejto veci online stretnutie. Do aplikácie môžeme zahrnúť dáta viacerých samospráv