Členom Open Data siete a našim blízkym spolupracovníkom prinášame na pravidelnej báze newsletter alebo report najdôležitejších udalostí zo sveta otvorených dát na Slovensku. Členov informujeme o aktuálnych politikách štátu, o možnosti zapojiť sa do tvorby politík, či diskusie a o nových open data projektoch, iniciatívach.
Mapovanie noviniek vo forme newslettra je benefit pre členov Open Data siete. Keďže však ide o zaujímavé informácie, newsletter zverejňujeme aj na našom webe s niekoľko dňovým omeškaním. Ak sa chcete stať členom Open Data siete, dajte nám vedieť na info@alvaria.sk.

1. Otvorené dáta v rebríčku Otvorená samospráva

V pondelok 16.5.2022 bolo zverejnené hodnotenie transparentnosti žúp, ktoré Transparency International Slovensko (TIS) vypracovalo už 6. raz.

Súčasťou hodnotenia bolo tentokrát aj hodnotenie ukazovateľa Úroveň zverejňovania datasetov ako otvorených dát (portál otvorených dát, OpenAPI, georeferenčné údaje, vizualizácie, rozsah datasetov, datasety s vysokou pridanou hodnotou), ktoré pozostáva z viacerých podukazovateľov.
Hodnotenie vzniklo vďaka spolupráci TIS a Alvarie,konzultovali sme ho aj s členmi Open Data Siete v novembri 2021 – januári 2022.

Lídrom spomedzi žúp je Prešovská župa, na druhom mieste sa umiestnila Košická župa, na treťom mieste sa umiestnila Bratislavská žup.
4 z 8 žúp získali v ukazovateli body.

Ukazovateľ má momentálne váhu 5 bodov z celkových 228 bodov (2,19%). V budúcnosti môže prísť k posilneniu ukazovateľa. K hodnoteniu pripravujeme spolu s TIS spoločný článok, ktorý vysvetlí dôležitosť otvorených dát v kontexte transparentnosti samospráv. Obdobné hodnotenie bude použité aj pre mestá, toto hodnotenie by malo byť zverejnené do septembra 2022.

Pozrite si hodnotenie: https://samosprava.transparency.sk/rankings/regions
Indikátor Otvorené dáta: https://samosprava.transparency.sk/rankings/iZ22122/SR-Z/2022/iZ22122,desc,1-8
Prečítajte si blog TIS: https://dennikn.sk/blog/2873622/s-otvorenymi-datami-sa-do-21-storocia-preklikavaju-aj-prve-zupy/

2. Košice začali zverejňovať na portáli otvorených dát prieskumy

Mesto Košice na svojom portáli, ktorý spustilo tento rok zverejňuje už aj prieskumy.

Momentálne je na portáli zverejnený prieskum Návštevnosť Košíc realizovaný v mesiacoch júl – august 2020 (31.7. – 30.8.2020), prostredníctvom partnerov organizácie Visit Košice. Prieskum sa týka návštevníkov mesta – počtu prenocovaní, cieľ cesty, pôvod a ďalšie, obsahuje 268 respondentov. Prieskumy sú zverejňované ako 2 datasety – jeden s odpoveďami a druhý s otázkami a možnými odpoveďami.

Pozrite si datasety: https://open-data-kosice-mesto.hub.arcgis.com/search?access=public&q=prieskum

3. V Žiline sa bude konať hackathon ZAmesto (hackathon bol zrušený)

Už tento víkend 20.-22.5.2022 sa v Žiline uskutoční hachathon, ktorého témami sú:

  • 1. Mestské konto občana
  • 2. Digitalizácia platieb za služby mesta
  • 3. Interný proces elektronickej výmeny a schvaľovanie dokumentov na mestskom úrade
  • 4. Žilina Open Data
  • 5. Dashboardy – vizualizácia služieb mobilného operátora
  • 6. eNávody na vybavenie služieb mesta
  • 7. Rozpisy služieb (obedy, opatrovateľská služba a pod.)
  • 8. Reverse engineering pre web a mobilnú aplikáciu mesta
  • 9. Vlastná výzva

Hachathon organizuje mesto Žilina v spolupráci s neziskovou organizáciou Slovensko.Digital. Víťazi si rozdelia 6000 EUR. Víťaz hachathonu bude môcť svoj nápad realizovať. Do hachathonu sa môže prihlásiť tímy aj jednotlivci.

Registrujte sa: https://forms.gle/aBYa17YEgbKBQXVH7
Pozrite si viac informácií: https://www.zait.sk/hackathon

4. Stovky prípadov porušení ochrany pacientských dát ostali nepotrestané


Firmy, komisári a najlepšie univerzity, vrátane GlaxoSmithKline (GSK) a Imperial College Londýn sa dopustili závažných porušení
podľa digitálnych auditov NHS (National Health Service). To znamená, že poskytovali informácie mimo dohodnutých kontraktov a nedodržiavali dôvernosť údajov.

“Tieto porušenia môžu poškodiť verejnú dôveru v bezpečné nakladanie s dátami pacientov”, povedala Natalie Banner, bývalá šéfka iniciatívy Understanding Patient Data.

NHS Digital má právo suspendovať poskytovanie dát, rozhodnutie na obmedzenie prístupu však musí vyvažovať negatívne vplyvy na poskytovanie zdravotnej starostlivosti, povedal hovorca.

UK sa snaží stať sa “dátovou superveľmocou”, chce preto využívať dáta na lepšie plánovanie a lepšiu zdravotnú starostlivosť. Podľa spoločnosti Ernst & Young vybudovanie analytiky do NHS môže priniesť benefity v hodnote 2 miliárd libier ročne.

Prečítajte si viac informácií (po anglicky): https://www.bmj.com/content/377/bmj.o1126
Diskusia: https://news.ycombinator.com/item?id=31381014