Členom Open Data siete a našim blízkym spolupracovníkom prinášame na pravidelnej báze newsletter alebo report najdôležitejších udalostí zo sveta otvorených dát na Slovensku. Členov informujeme o aktuálnych politikách štátu, o možnosti zapojiť sa do tvorby politík, či diskusie a o nových open data projektoch, iniciatívach.
Mapovanie noviniek vo forme newslettra je benefit pre členov Open Data siete. Keďže však ide o zaujímavé informácie, newsletter zverejňujeme aj na našom webe s niekoľko dňovým omeškaním. Ak sa chcete stať členom Open Data siete, dajte nám vedieť na info@alvaria.sk.

1. Pozrite si príspevky zo stretnutia členov Open data siete

Ak ste zmeškali stretnutie členov Open data siete (1.8.2022), nevadí.

Pozrite si záznamy z jednotlivých príspevkov na našom YouTube:  

2. Nový blog o Analýze zverejňovania datasetov ústredných orgánov štátnej správy za rok 2022

Napísali sme blog určený hlavne pre laikov, ktorý obsahuje hlavné zistenia z analýzy.
Blog sa venuje týmto témam: Počet datasetov, podľa OVM, Kvalita datasetov, Štandardy a iniciatívy, Počet zobrazení portálu podľa rokov, Najzobrazovanejšie datasety, Aplikácie na portáli, Odporúčania.

Prečítajte si blog: https://dennikn.sk/blog/2963231/ako-stat-zverejnoval-otvorene-data-v-roku-2022/

3. Konal sa Hackathon Inštitútu DEKK

3. a 4. 9. 2022 sa v Bratislave uskutočnl Data Hackathon, ktorý organizuje DEKK Inštitút. Témou hackathonu je Pre odolnejšiu krajinu. K dispozícii boli unikátne spoločenskovedné datasety o Slovensku a Česku.
Prihlásiť sa mohli dátoví analytici, UX dizajnéri, programátori, študenti, marketingoví špecialisti, odborníci z oblasti spoločenských vied a ďalší. Prihlasovanie bolo otvorené pre tímy študentov aj profesionálov v oblasti data science, programovanie, dizajn a iné. Do hackathonu bude vybraných max. 50 účastníkov.
Najlepšie nápady budú slúžiť v praxi na univerzitách a na ministerstvách. Autori najlepších riešení získajú financovanie na ich realizáciu a budú mať možnosť pracovať na ich uvedení do praxe.

Pozrite si viac podrobností: https://dekk.sk/sk/hackathon/  

4. Pozvánka na Mobility Hackathon v Košiciach – už 9-10.9.2022

Košice 2.0 prináša tretí hackathon zo série City Hacks, tentokrát zameraný na mobilitu. Tímy budú vytvárať riešenia pre zlepšenie mobility obyvateľov mesta Košice v zmysle využívania alternatívnych foriem dopravy, ekológie, bezpečnosti a možností využívania verejného priestoru. Cieľom je vyvinúť digitálny produkt alebo službu, ktorá zefektívni možnosti mobility obyvateľov mesta Košice a podporí využívanie alternatívnych foriem dopravy (e-mobilita, verejná doprava, bicykle, kolobežky a iné). Počet osôb prepravujúcich sa v rámci mesta sa vyvíja dynamicky a ovplyvňuje ho výstavba bytových priestorov, no aj rozvíjajúce sa pracovné možnosti na území celého mesta.
Prihlásiť sa je možné do 8. septembra.
Tím, ktorý získa najvyššie celkové skóre na základe platných kritérií pre hodnotenie, sa stane víťazom a získa prize pool 5 000 EUR.

Viac informácií: https://kosice2.sk/vyzva/otvorena-vyzva-zlepsenie-dopravnej-situacie-a-riesenie-vyzviev-pre-mobilitu-a-ekologicke-cestovanie-v-meste-kosice/