Členom Open Data siete a našim blízkym spolupracovníkom prinášame na pravidelnej báze newsletter alebo report najdôležitejších udalostí zo sveta otvorených dát na Slovensku. Členov informujeme o aktuálnych politikách štátu, o možnosti zapojiť sa do tvorby politík, či diskusie a o nových open data projektoch, iniciatívach.
Mapovanie noviniek vo forme newslettra je benefit pre členov Open Data siete. Keďže však ide o zaujímavé informácie, newsletter zverejňujeme aj na našom webe s niekoľko dňovým omeškaním. Ak sa chcete stať členom Open Data siete, dajte nám vedieť na info@alvaria.sk.

1. Zverejnili sme e-learning pre stredné školy vytvorený v rámci projektu Spoznaj otvorené dáta

E-learningový kurz obsahuje 3 moduly – Otvorené vládnutie, Otvorené dáta a ich využitie a Vizualizácia otvorených dát. Kurz je zameraný na čo najširšie využitie na stredných školách rôzneho zamerania – od gymnázií, cez odborné školy až po technicky zamerané školy. Študenti si môžu svoje vedomosti otestovať pomocou 3 kvízov. Pre učiteľov sú k dispozícii na stiahnutie prezentácie z workshopov. Videoprednášky sú dostupné na youtube kanáli Alvaria.

Pozrite si e-learning: https://www.alvaria.sk/kurz/spoznaj-otvorene-data-kurz-pre-stredne-skoly/

2. Ukončili sme projekt Spoznaj otvorené dáta

Ku koncu marca sme ukončili projekt Spoznaj otvorené dáta, ktorý sme realizovali od novembra 2022 na stredných školách. Zrealizovali sme 12 workshopov na 5 stredných školách, workshopov sa zúčastnilo viac ako 200 žiakov. Vytvorili sme tiež e-learning a videoprednášky.

Prečítajte si zhrnutie projektu: https://www.alvaria.sk/realizovali-sme-projekt-spoznaj-otvorene-data-urceny-pre-stredne-skoly/
Prečítajte si blog: https://dennikn.sk/blog/3308270/stredoskolaci-mozu-pomocou-bezplatneho-e-learningu-ziskat-digitalne-kompetencie-a-objavit-doveryhodny-zdroj-informacii/

3. Školenie k SPARQL endpointu

5.4.2023 od 13:00 do 15:00 sa online uskutoční školenie k SPARQL endpointu, ktoré usporiadava Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI).

Obsah školenia:
1.Úvod do otvorených údajov (EÚ)
2.FIVE-STAR-OPEN-DATA a interoperabilita otvorených údajov
3.DCAT-AP-SK 2.0
4.Dotazovací jazyk SPARQL
5.Dotazovanie SPARQL Endpointu NKODu

SPARQL endpoint poskytuje metadáta k datasetom na národnom portáli otvorených dát, zároveň slúži na harvestovanie datasetov z lokálnych portálov na národný portál otvorených dát.