Kontakt

info@alvaria.sk

Kalendár podujatí v regióne

Pozrite si prednášku Lenky Rusnákovej o tom, akým spôsobom si môžu organizácie v regióne uľahčiť prácu pri zbere a zdieľaní informácií o podujatiach.

 

Skrátený obsah prednášky:

Lenka Rusnáková je riaditeľkou Združenia cestovného ruchu Vysoké Tatry (ZCRVT) ktoré združuje ubytovacie zariadenia a subjekty poskytujúce služby v cestovnom ruchu.  ZCRVT je prevádzkovateľom informačných kancelárií a jeho zakladajúcim členom združenia je mesto Vysoké Tatry. 

ZCRVT  zbiera, triedi informácie o cestovnom ruchu v regióne a udržiava ich aktuálne. Do procesu zverejňovania informácií o podujatiach v regióne bolo v minulosti zapojených množstvo organizácií – organizátor podujatia, ZCRVT , oblastné organizácie cestovného ruchu, mesto Vysoké Tatry. To vyústilo do zbytočných a duplicitných procesov. Proces bol založený na manuálnom “nahadzovaní” informácií na web – čo sa negatívne odzrkadlilo aj na (ne)aktuálnosti údajov rôznych portálov. Preto prišla Lenka Rusnáková s nápadom, ako tento proces zefektívniť a automatizovať. 

Výsledkom je Kalendár podujatí v regióne , ktorý je  sprístupnený aj v strojovo spracovateľnom formáte API. Kalendár udalostí v regióne Vysoké Tatry je jeden z príkladov ako technológie a zdieľanie dát pomáhajú v zbavovaní sa zbytočnej práce a pracovať efektívnejšie. Aby ľudia robili niečo s pridanou hodnotou a nie len búchali do počítača. 

Prevádzkovateľom kalendára je práve ZCRVT. Ostatné organizácie si vedia integrovať údaje z kalendára cez API na svoju webstránku a to len udalosti, ktoré sú relevantné pre ich mesto. Výhodou je, že získavajú aktuálne a garantované informácie ako na tácke a ich weby získavajú na pridanej hodnote. API technická dokumentácia je dostupná na tomto mieste 

Rusnáková radí  “je dobré mať dodávateľa, ktorý nerobí len to, čo povie zákazník”. Nie je jedno, akého dodávateľa má organizácia. Dodávateľ by mal byť inovatívny a sám prichádzať s dobrými nápadmi a víziou.  Dodávateľ by nemal len implementovať zákaznícke zadania ale prichádzať s dobrými návrhmi, ponúkať skúsenosti z praxe a mal by mať znalosť dobrých doménových riešení.  

Zatiaľ čo integrovať Kalendár podujatí resp. API do webstránok komerčných subjektov – tatryportal.sk, vysoke-tatry.travel.sk, či aplikácie Zaži Tatry, bolo pomerne jednoduché, ZCRVT sa stále nedarí presvedčiť verejný sektor aby tak spravili tiež. Riešenie ZCRVT pritom ponúka:  

  • Aktuálny obsah zadarmo 
  • Informácie na zlatom podnose 
  • Ušetrenie zdrojov na dohľadávanie informácií svojpomocne 
  • Kontrolu nad obsahom